Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej


Projekt "Azymut - Samodzielność „Azymut – Samodzielność” to projekt partnerski realizowany w ramach konkursu POWR.02.08.00-00-0023/17 przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach działania 2.8  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Prowadzone od 2017 r. konsultacje społeczne, których celem było rozpoznanie potrzeb dorosłych osób z autyzmem i zespołem Aspergera oraz ich rodzin oraz analiza regulacji prawnych krajowych i międzynarodowych przyczyniły się do powstania Modelu standardu mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera, na bazie którego realizowany jest program pilotażowy „Azymut – Samodzielność”.

Zadaniem w/w projektu jest „wypracowanie standardów i przeprowadzenie pilotaży w zakresie usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób o specyficznych potrzebach, z uwzględnieniem możliwości finansowania tych rozwiązań.” które, zgodnie z zasadą deinstytucjonalizacji, przyczynią się do świadczenia dobrej jakości usług dorosłym osobom z autyzmem i zespołem Aspergera w ich środowisku lokalnym.

Projekt jest realizowany od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2022 r. poprzez Lidera – Województwo Zachodniopomorskie oraz Partnerów Projektu: Województwo Lubuskie/ Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze, Województwo Wielkopolskie/ Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, oraz Fundację SYNAPSIS.

Projekt skierowany jest do:

  • gminnych jednostek samorządu terytorialnego, które pilotażowo wdrożą na swoim terenie standard/model mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera oraz do otoczenia instytucjonalnego w ww. gminach;
  • beneficjentów ostatecznych wsparcia, tj.:
    • osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera,
    • ich bezpośredniego otoczenia – rodziny (rodzice, rodzeństwo),
    • kadry, która po przygotowaniu w ramach modelu, będzie wyspecjalizowana w świadczeniu usług na rzecz ww. grupy.

W sierpniu 2018r. na mocy umowy z ROPS w Zielonej Górze dotyczącej prowadzenia mieszkania wspomaganego dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera w Gorzowie Wielkopolskim Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem przystąpiło do projektu Azymut – Samodzielność.

Gorzowskie mieszkanie treningowe znajduje się w ścisłym centrum miasta, przy ul. Łokietka. Składa się w z dwóch pokoi - sypialni dla uczestników projektu, pokoju dziennego z aneksem kuchennym, łazienki, toalety oraz przestronnego korytarza. Mieszkanie ma dostęp do dużego tarasu z widokiem na Park Wiosny Ludów, na którym będzie można spędzać czas wolny w okresie wiosenno- letnim oraz realizować pasje „ogródkowe”.

Mieszkanie jest pięknie wyremontowane, całość utrzymana w kolorach pastelowych, funkcjonalne, z niezbędnymi dostosowaniami.

Od grudnia 2019 r. trenerzy prowadzą treningi samodzielności indywidualne i grupowe oraz dwu i trzydniowe turnusy treningowe. Relacje z turnusów można na bieżąco śledzić na FB.

https://www.facebook.com/Azymut-Samodzielno%C5%9B%C4%87-Mieszkanie-treningowe-w-Gorzowie-Wlkp-100214851562940


Projekt pn. „Samodzielność drogą do godnego i prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie"

Termin realizacji projektu : 01.05.2022 r. – 30.06.2022 r.

Całkowity koszt zadania: 8.200,00 zł, w tym kwota dotacji: 8.000,00 zł

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem realizuje projekt współfinansowany ze środków Województwa Lubuskiego w ramach zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, zgodnie z art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 z późn. zm.).

Celem projektu jest organizacja treningów samodzielności, które mają na celu poprawę umiejętności komunikacyjnych, ukierunkowanie zainteresowań, usprawnienie samodzielnego funkcjonowania w gospodarstwie domowym. Zadanie polega w głównej mierze na przeprowadzeniu treningów:

  • wyrażania potrzeb,

  • panowania nad własnym zachowaniem,

  • dbania o higienę i zdrowie,

  • aktywności ruchowej (sport i rekreacja),

  • reagowania w sytuacji zagrożenia i dbanie o bezpieczeństwo (własne i innych).

Przedmiotem projektu pn: „Samodzielność drogą do godnego i prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie" jest przeprowadzenie 2 turnusów samodzielności w mieszkaniu treningowym dla 4 osób dorosłych (powyżej 18 r.ż.) z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Na jeden turnus samodzielności będą składać się 2 treningi dzienne i 1 nocny.

Projekt realizowany w mieszkaniu treningowym, które zlokalizowane jest w centrum miasta, na obrzeżu Parku Wiosny Ludów. Mieszkanie znajduje się na parterze, trzypokojowe - pokój dzienny z aneksem kuchennym, dwa pokoje dla mieszkańców, łazienka, toaleta, dostęp do tarasu. Mieszkanie jest urządzone i dostosowane specjalnie do realizacji tego typu projektu.


Zadanie: „Adaptacja pomieszczeń budynku usługowego przy ul. Młyńskiej 4 w Gorzowie Wlkp. na potrzeby Szkoły Podstawowej SOWA działającej w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem”.

Termin realizacji zadania: 26.07.2021 r. - 31.10.2021 r.

Całkowity koszt zadania : 323.666,45 zł, w tym kwota dotacji : 300.000,00 zł

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem zrealizowało zadanie współfinansowane ze środków Województwa Lubuskiego w ramach zadania publicznego, o którym mowa w art.1 6 ust.1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( t.j. Dz. U. z 2020 r. poz.1057 z późn. zm.).

Celem zadania jest adaptacja pomieszczeń na nową salę gimnastyczną z magazynkiem, ciągi komunikacyjne wraz ze schodami oraz na trzy gabinety edukacyjne o łącznej powierzchni 193,3 m^2. Działanie skierowane jest dla uczniów klas I-VIII posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera z normą intelektualną.

Przedmiotem zadania jest realizacja zajęć wychowania fizycznego dla klas I – III w ilości 3 godzin tygodniowo na każdy oddział, dla klas IV – VII w ilości 4 godzin tygodniowo na każdy oddział, zajęć rewalidacyjnych kształtujących koordynację ruchową dla klas I – VIII w ilości 2 godzin na każdy oddział. 3 sale lekcyjne przeznaczone dla klas I-VIII będą wykorzystywane 5 razy w tygodniu w ilości 7 godzin dziennie.